Dlaczego powinniśmy dbać o czystość naszych paneli fotowoltaicznych?

Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia przy instalacji systemu fotowoltaicznego jest jakość konstrukcji i materiałów. To samo dotyczy istniejącego systemu. Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej ze swojej inwestycji, kluczowe jest, abyś dbał o swoje panele.

Oto kilka powodów dlaczego:

  • Czyste panele działają lepiej niż brudne

Ogólnie rzecz biorąc, czyste panele produkują więcej energii niż brudne. Im brudniejsze są Twoje panele, tym mniej światła słonecznego będą absorbować. Oznacza to, że Twój system nie będzie działał z maksymalną wydajnością, co z czasem może Cię kosztować.

  • Czystsze panele działają dłużej

Brud i zanieczyszczenia gromadzą się na panelach słonecznych z czasem, co powoduje ich przedwczesne zużycie. Może to prowadzić do przedwczesnej awarii lub możliwych do uniknięcia napraw, których można by uniknąć, gdyby były one utrzymywane w czystości. Mycie fotowoltaiki poprawia wydajność i wydłuża żywotność systemu.

  • Estetyka ma znaczenie

Systemy fotowoltaiczne są zwykle instalowane na dachach, więc są widoczne z dołu (chyba że są zasłonięte przez drzewa). Jeśli Twój system wygląda jak bałagan, może to być kuszące dla złodziei, aby obrać go za łatwy cel – lub nawet zdewastować go, ponieważ nie podoba im się to, co reprezentuje (tj. czysta energia).

Szkodliwe substancje chemiczne mogą uszkodzić Twój system

Wiele środków czyszczących może być szkodliwych dla paneli słonecznych, zwłaszcza tych, które zawierają amoniak lub wybielacz. Te substancje chemiczne mogą powodować korozję metalu i uszkodzić zdolność systemu do generowania energii elektrycznej. Pamiętaj, aby sprawdzić etykiety przed użyciem czegokolwiek na swoich panelach.