Jak należy przycinać pazury u psów?

To, że Twój pies ma pazury, nie oznacza, że powinien móc z nimi biegać. Pazury mogą zaczepiać się o przedmioty i powodować uszkodzenia, mogą też wplątywać się w meble lub dywany. Z czasem mogą się stępić, co oznacza, że nie będą tak skuteczne w zapewnianiu przyczepności lub ochrony.

Jeśli masz psa, wiesz jak szybko mogą wpaść w kłopoty. Uwielbiają kopać dziury i żuć rzeczy, a ich paznokcie mogą stać się bardzo długie. Ważne jest, aby utrzymać paznokcie psa przycięte, aby nie zranić siebie lub innych.

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że pies czuje się komfortowo, gdy ma do czynienia z łapami. Należy zacząć od głaskania go po łapach, a następnie przejść do trzymania go za łapę i delikatnego pocierania jej ręką. Kiedy już się do tego przyzwyczai, będzie można łatwiej przycinać paznokcie.

Najłatwiejszy sposób na przycięcie paznokci psa to pozycja siedząca, z psem leżącym na boku lub brzuchu. Chwyć delikatnie jedną z łap, a następnie odciągnij delikatnie do tyłu tak, abyś mógł zobaczyć łożysko paznokcia i to, ile z niego wystaje spod samego paznokcia (będzie się to różnić w zależności od psa). Odetnij nadmiar paznokcia, który wystaje poza wierzchołek ich opuszki, ale nie posuwaj się za daleko, ponieważ mogłoby to przeciąć żywą tkankę, co byłoby dla nich bolesne i spowodowałoby krwawienie.

Aby przyciąć paznokcie psa, będziesz potrzebował:

– Obcinacz lub cążki do paznokci, jakie można znaleźć np. pod adresem https://www.aquaelzoo.pl/7-cazki-i-nozyczki-do-pazurow-psa;

– Pęseta;

– Proszek styptyczny (można go kupić w większości aptek);

– Piłki bawełniane;

– Bandaż;

– Podkładki z gazy (opcjonalnie).