Jak skutecznie chronić rośliny przed szkodnikami?

Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o swoje rośliny, musisz zabezpieczyć je przed wszelkimi uszkodzeniami. Pomogą Ci w tym środki ochrony roślin, które pozwalają zwalczyć szkodniki oraz choroby mogące je zaatakować.

Wśród różnych środków ochrony roślin wyróżniamy insektycydy, fungicydy, herbicydy i nematycydy.

  • Insektycydy stosuje się do zabijania owadów, które jedzą lub uszkadzają rośliny. Niektóre środki owadobójcze są również używane do zabijania mrówek i innych szkodników występujących poza ogrodem.
  • Środki grzybobójcze (fungicydy) kontrolują natomiast choroby grzybowe, które uszkadzają rośliny, zabijając zarodniki lub powstrzymując je od wzrostu. Są one również stosowane do zwalczania pleśni w roślinach domowych.
  • Herbicydy zabijają chwasty. Jednak w ich przypadku trzeba szczególnie uważać, ponieważ jeśli nie będą stosowane prawidłowo, mogą zaszkodzić również trawom. Lepiej więc unikać stosowania samych herbicydów, ponieważ będą one szkodzić nie tylko chwastom, ale też roślinom. Należy ich używać tylko w razie potrzeby i tylko po dokładnym zapoznaniu się z etykietą.
  • Nematycydy są stosowane do zwalczania nicieni (drobnych robaków), które żyją w glebie i atakują korzenie roślin poprzez swoje rurki żywieniowe zwane komórkami stykowymi. Mogą być one stosowane w formie oprysku dolistnego lub wstrzykiwane do gleby za pomocą urządzenia do wykopywania.