Switche sieciowe do biura – na co zwracamy uwagę?

Przełącznik sieciowy to urządzenie, które umożliwia stworzenie zamkniętej, wewnątrzfirmowej sieci LAN typu Ethernet. Może być również używany do tworzenia innych typów sieci, takich jak sieci WAN. 

Sposób działania

Przełącznik odpowiedzialny jest za kierowanie danych pomiędzy komputerami w tej samej sieci lokalnej (LAN), a robi to poprzez monitorowanie przepływu ruchu. Dostępne switche różnią się jednak od siebie możliwościami, z tego względu wyboru dokonywać powinna osoba dobrze zaznajomiona z techniką pracy nad środowiskiem sieciowym. 

Na co zwracamy uwagę przy wyborze przełącznika sieciowego do biura?

Wybierając switche do biura, należy zwrócić uwagę na liczbę portów dostępnych w przełączniku. Kolejnym istotnym czynnikiem jest prędkość portów (mierzona w Mbps lub Gbps). Ostatecznie zwracamy uwagę na wielkość pakietów danych oraz rodzaj protokołu używanego przez urządzenie.

Dlaczego są wręcz konieczne?

Switche często określane są mianem mostów lub koncentratorów, ale nie działają jak żadne z tych urządzeń. Koncentrator jedynie przekazuje dane z jednego portu do wszystkich pozostałych portów, natomiast most wysyła dane tylko do tych portów, które ich potrzebują. Z kolei przełącznik wysyła dane tylko tam, gdzie są potrzebne i nie przekazuje ich do portów, które ich nie potrzebują. W przestrzeni firmowej, gdzie dane klientów oraz poufne dokumenty są na wagę złota, kontrola nad siecią, którą ofiarują switche, jest wręcz nieoceniona.