Jak poprosić o premię w pracy?

Jest koniec roku, a to oznacza, że nadszedł czas, aby poprosić o podwyżkę. Ale jak? Jest to stresująca sytuacja, niezależnie od tego, czy potrzebujesz pieniędzy, czy nie, ponieważ proszenie jest trudne. Nie chcesz wyglądać na osobę potrzebującą lub uprawnioną – a co jeśli szef powie „nie”? To może sprawić, że poczujesz się niedoceniony, zwłaszcza jeśli przez cały rok harowałeś jak wół.

Zanim poprosisz o podwyżkę, zastanów się, dlaczego w ogóle jej chcesz. Czy masz na myśli konkretną liczbę, którą chciałbyś zobaczyć w swojej wypłacie? Czy liczysz na to, że dostaniesz więcej widocznych obowiązków w pracy, dzięki czemu zyskasz szacunek rówieśników i staniesz się bardziej wartościowy? Czy są jeszcze inne rzeczy, które chciałbyś, aby się wydarzyły?

Kiedy przychodzi czas, aby porozmawiać z szefem o tym, przejdź do rozmowy z jasnym wyobrażeniem o tym, czego chcesz i ile zajęłoby to, aby uzyskać. Ostatnią rzeczą, jaką chcesz zrobić, jest wyrzucenie jakiejś przypadkowej liczby bez zastanowienia się, co ona naprawdę oznacza. Im bardziej jesteś przygotowany, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że niezręczna sytuacja przerodzi się w brzydką.

 

Podobne artykuły znajdziesz na stronie tiptors.pl