Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jakie ma zalety?

Wiele działek budowlanych nie ma podłączenia do kanalizacji miejskiej i w najbliższym czasie nadal nie będzie go posiadać. Z tego powodu każdy z budynków, który powstaje na takim terenie, musi być zaopatrzony w odpowiedni zbiornik na nieczystości, którym zazwyczaj jest szambo. Alternatywę stanowi dla niego przydomowa oczyszczalnia ścieków, która niesie ze sobą wiele korzyści. Poznaj najważniejsze z nich.

Prostsza i tańsza od klasycznego szamba

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to zbiorniki o dużej objętości, które wyposażone są w specjalne systemy pozwalające na przerabianie nieczystości na czystą wodę, która może być odprowadzana do gruntu lub rowu melioracyjnego. Ich działanie opiera się zazwyczaj o wykorzystanie oczyszczających bakterii, które rozkładają zawartość zbiornika.

Taki sposób działania jest bardzo korzystny, ponieważ nie wymaga stałego przyjeżdżania szambowozu po odbiór nieczystości. Jest to więc znacznie prostsze i tańsze w obsłudze rozwiązanie, które nie pociąga za sobą konieczności regularnego zapraszania do siebie osób trzecich.

Bardziej ekologiczna i nowoczesna

Kolejną zaletą przydomowej oczyszczalni ścieków jest jej nowoczesne działanie, które wiąże się też z lepszym wpływem na środowisko niż w przypadku klasycznego szamba. W przydomowej oczyszczalni wszystkie ścieki poddawane są przetwarzaniu i powstaje z nich woda, więc nawet ewentualna nieszczelność nie wywoła skażenia okolicznego gruntu. Dodatkowo wykorzystanie przydomowej oczyszczalni sprawia, że nie jest konieczne odsyłanie ścieków do miejskiej, zbiorowej oczyszczalni, a to także wspomaga środowisko.